DÖVME BAKIMI İÇİN ÖNERİ VE TAVSİYELERİMİZ

BAŞLANGIÇ

Her dövme sanatçısının tecrübelerine dayalı farklı bakım şekilleri vardır. Bu bakım kişilerin cilt yapısına bağlı olarak değişebilmektedir. Bunun için sanatçıya güvenmelisiniz. Dövme yaptıracağınız yeri araştırmalı ve mümkünse tercih edeceğiniz yerler ile ön görüşme sağlamalısınız. Tecrübelerini ve referanslarını kanıtlamış sanatçılar tercih etmelisiniz. Dövme iyi yapılmış olsa bile, kötü bakım yapılması dövmeyi bozabilir. Burada iş sizlere düşüyor ve tercih ettiğiniz sanatçının tavsiyelerine uymanız gerekiyor.

İLK BAKIM

Dövme sonrası ilk bakım dövme stüdyosunda yapılacaktır. Koruyucu bir bandaj ile dövme yapılan bölgenin üzeri örtülür. Bunun sebebi dövmeyi dış etkenlerden korumak ve sağlıklı bir iyileşme süreci geçirmesini sağlamak. Koruyucu bandaj 5 gün kadar dövmenin üzerinde kalabilir. Streç filmler bunun için uygun değildir. Streç filmler en fazla yarım saat dövme üzerinde tutulmalıdır. Streç filmlerin bakteri toplaması ve dövmeyi kusturma riski çok yüksektir. Bu sebeple en fazla yarım saat kalmalıdır. Eğer streç film uygulandıysa yarım saat içerisinde filmi çıkartın ve ellerinizin temiz olduğuna emin olduğunuzda PROTEX ve İÇME SUYU karışımı ile dövmeniniz üzerini yıkayın. Kuru bir peçete yardımı ile pres yaparak, peçeteyi sürtmeden kurulayın. Size tavsiye edilen bakım kremini sadece dövmeyi nemlendirecek kadar bölgeye sürün ve güzelce yedirin. Fazla kremi cildinize yayabilir ve dövmenin üzerinin ıslak kalmasını engelleyebilirsiniz. Kremi çok fazla sürerseniz eğer bölgede yumuşama olacaktır ve dövme yapılan bölge kusmaya başlayacaktır. Bu bakımı günde 4 sefer aynı şekilde uyguluyoruz.

  GENEL BAKIM kısmından günlük bakımı özet olarak okuyabilirsiniz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Bakım süreci ortalama 15 gün sürmektedir fakat bu yapılan dövmeye, bölgeye ve boyuta göre değişmektedir. Tavsiye edilen bakım süresi en az 1 aydır.

 • Dövme yapılan bölgeyi en az 15 gün çeşme suyundan korumalısınız. Bunun sebebi şebeke suyunun içerisindeki arsenik oranının dövmeye zarar vermesidir.

 • İlk 5 gün spor yapmamalısınız.

 • Dövme yüzeyini asla kaşımayın. Dövmeye yakın bir bölgeyi yani dövmenin etrafını hafifçe kaşıyarak kaşıntı hissini tatmin edebilirsiniz.

 • Dövme sanatçınızın size önerdiği kremler harici bir bir krem kullanmayın.

 • Bakım süresinde havuz, deniz ve güneş kesinlikle yasaktır. Mümkün olduğunca dövmenizi güneşlendirmeyin.

 • Dövmenizin solmaması için bundan sonra güneşlenirken 50 faktör güneş kremi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 • İLK HAFTA

  Koruyucu bandaj kullanıldıysa eğer 5. gün bandajı çıkardığınızda normal bakıma başlayabilirsiniz. Bunu için İLK BAKIM kısmına veya GENEL BAKIM kısmına göz atabilirsiniz. 1 hafta sonunda artık zor kısmı atlatmış olacaksınız. Bundan sonra yapacaklarınız dövme yapılan bölgenin daha hızlı iyileşmesini ve parlak kalmasını sağlayacaktır. Bu yüzden bakıma devam ediyoruz. Deri üzerinde hafif sert ve parlak bir tabaka oluşur. Bu tabakanın geçmesi için bakım süresinden sonra artık normal yaşantınıza devam ederken sadece krem sürebilirsiniz. Kreme devam etmeniz bölgede kuruluk ve matlık olmasını engelleyecektir ve daha hızlı iyileşecektir. bu süreci 1 aya uzatabilirsiniz.

  GENEL BAKIM

 • Bir şişe içme suyunun içine 1/10 kadar PROTEX antibakteriyel sıvı sabun koyuyoruz ve çalkalıyoruz. Dövme yapılan bölgeyi her krem sürmeden önce bu karışım ile yıkıyoruz. Daha sonra kuru bir peçete yardımı ile pres yaparak kuruluyoruz.
 • Dövme yapılan bölgeyi yukarıdaki karışım ile yıkadıktan sonra dövme sanatçısının önerdiği kremi bölgeyi nemlendirecek kadar sürüyoruz. Fazla gelen kremi cildin diğer bölümlerine dağıtarak ıslak kalmasını engelleyebilirsiniz.
 • Yukarıdaki iki seçeneği günde 4 kez tekrarlıyoruz
 • Duşa gireceğimiz zaman dövme yapılan bölgeyi streç ile sarıyoruz veya kokusuz katı vazelin ile üzerini örtecek bir tabaka oluşturuyoruz. Duştan sonra ilk iki kısmı tekrarlıyoruz.
 • En az 15 gün bu kısımları tekrarlıyoruz.
 • Bakım süresince deniz, havuz, güneş, çeşme suyu ve mikrop kapacak ortamlardan uzak duruyoruz.
 • 1 Ay kadar bakım yapmanızı tavsiye ediyoruz.